 După solidarizarea membrilor Societăţii „Timişoara” şi ai Partidului Forţa Civică Timiş cu Mircea Mihăieş – după ce premierul României l-a numit „fascist” –, o altă voce din urbea de pe Bega condamnă public ieşirea primului-ministru, preşedintele PNL şi primar al Timişoarei, Nicolae Robu.
După solidarizarea membrilor Societăţii „Timişoara” şi ai Partidului Forţa Civică Timiş cu Mircea Mihăieş – după ce premierul României l-a numit „fascist” –, o altă voce din urbea de pe Bega condamnă public ieşirea primului-ministru, preşedintele PNL şi primar al Timişoarei, Nicolae Robu.
„Ca intelectual, profesor universitar şi primar al municipiului Timişoara, consider total deplasată catalogarea drept «fascist» a concitadinului Mircea Mihăieş, proeminent scriitor, critic literar şi cadru universitar al Timişoarei, de către premierul Victor Ponta”, declară, azi, într-un comunicat de presă Nicolae Robu.
Acesta califică drept îngrijorător faptul că România a ajuns, la 25 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989, să aibă un prim-ministru – aspirant, în plus, la funcţia de preşedinte – în stare să procedeze astfel cu cei care au alte opţiuni ideologice şi alte afinităţi de persoane decât ale sale. „Această nouă devoalare de mentalitate şi caracter pe care ne-o oferă dl Victor Ponta mă face să regret şi mai mult că în urmă cu nu multă vreme – ca om cu o cu totul altă axiologie, având, la loc de frunte în setul de valori prezumţia de bună-credinţă – am putut fi atât de naiv încât să cred în el şi în partidul pe care îl conduce, ba mai mult, să-i îndemn şi pe alţii să facă la fel”, mai spune preşedintele PNL Timiş, Nicolae Robu.
Miercuri, premierul Victor Ponta a avut o ieşire furibundă la adresa fostului preşedinte al ICR, Mircea Mihăieş. „Erau acolo (la Institutul Cultural Român – n.r.) persoane care au făcut deseori declaraţii şi au exprimat opinii antiromâneşti, chiar fasciste. Nu exagerez. E un domn, Mihăieş, dânsul e de extremă dreaptă. Este un fascist bătrân. Dacă nu credeam că mai există neonazişti în Europa, uite că mai există în România”, declara, prim-ministrul Victor Ponta, pentru a-şi justifica refuzul de a contrasemna decretele de decorare emise de Preşedinţia României pentru decorarea unor personalităţi din fosta conducere a ICR.
 
					































Ultimele comentarii