Dansuri şi mâncăruri tradiţionale, la Festivalul Minorităţilor Etnice

festivalul-etniilor-timisoaraLa Timişoara va avea loc, în zilele de 24 şi 25 septembrie, Festivalul Minorităţilor Etnice din Timişoara. Evenimentul, aflat la cea de-a treia ediţie, se desfăşoară în Parcul Rozelor.

 

De la ora 16 a fiecărei zile, în Parcul Rozelor vor fi organizate ateliere meşteşugăreşti şi o prezentare de produse culinare. Începând cu ora 17 vor avea loc spectacole folclorice susţinute de Uniunea Sârbilor, Comunitatea Evreilor din Timişoara, Forumul Democrat German, Uniunea Bulgarilor din Banat, Uniunea Democrată a Maghiarilor/Asociaţia Comunitară pentru Banat, Uniunea Ucrainienilor, Asociaţia Partida Romilor Pro Europa, Asociaţia Machedon-Armână şi Asociaţia Italienilor.

Primăria Timişoara, organizatorul evenimentului, anunţă următorul program pentru spectacolele folclorice:

Sâmbătă, 24 septembrie

17-18: Ansamblul Folcloric „Timișul”

18-18.30: Ansamblul “Balgarce” al Uniunii Bulgarilor din Banat –                    filiala Vinga

18.30-19: Fanfara „Hentschl”, din Recaș, Ansamblul folcoric german „Banater Rosmarein”, Formația de dansuri germane „Edelweiss”, din Deta, Ansamblul de dansuri „Warjascher Spatzen”, din Variaș, şi Formația de dansuri populare germane din Jimbolia

19-19.30: Ansamblul „Bokreta” al Liceului Teoretic “Bela Bartok”

19.30-20: Formația de dansuri tradiționale „Vrearea Armânească”, din Călărași, Formația de cântăreți „Gramosteanji”, din Skopje, Macedonia

20-20.30:Formația de dansuri din Măguri şi Orchestra „Olanii”, din Caransebeș

20.30-21: Formația de dansuri „Kruna”, din Sânmartinul Sârbesc

Duminică, 25 septembrie

17-17.40: Ansamblul Folcloric „Pusta Banatului”

17.40-18: Grupul Vocal „Shalom” al Comunității Evreilor din Timișoara

18-18.30: Formațiile de dansuri „Eszterlanc” și “Bobita”, aflate sub egida Casei de Cultură a Municipiului Timișoara

18.30-19: Fanfara „Hentschl”, din Recaș, Ansamblul folcoric german  “Banater Rosmarein”, Ansamblul de dans „Billeder Heiderose”, din Biled, Ansamblul de dansuri “Warjascher Spatzen”, din Variaș, şi Formația de dansuri populare germane din Jimbolia.

19-19.30: Ansamblul “Huțulii din Banat” şi „Trio Hrin”, din Ştiuca

19.30-20: „Plavi Delija”, din Sânpetru Mare

20- 20.30:Formația de dansuri meglenoromâne „Altona”, din Cerna

20.30-21: Ansamblul de dansuri „Barbunko Romano”, din Hunedoara

Evenimentul este organizat de Primăria Timişoara, prin Casa de Cultură a Municipiului, împreună cu Consiliul Consultativ al Minorităţilor Naţionale.

Print Friendly, PDF & Email

Articol scris de

Jurnalist Timpolis